W Mocarzewie 19 października zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowany dzięki wsparciu tysięcy darczyńców Dom  Mocarzy, dla niepełnosprawnych absolwentów szkoły prowadzonej przez siostry zmartwychwstanki. W powstających murach umieszczone zostaną kamienie z Ziemi Świętej, Rzymu, Medjugorie i z ziemi mazowieckiej. Poświęcenia dokona bp Andrzej Dziuba, biskup łowicki.

Gdy rok temu rozpoczynałyśmy zbiórkę na budowę Domu Mocarzy, nie przypuszczałyśmy, że tak szybko nasze pole, na którym rosły ziemniaki przekształci się w olbrzymi plac budowy – mówi s. Elwira Szwarc, zmartwychwstanka i prezes Fundacji Bogaci Miłosierdziem, która zarządza całym projektem. Darczyńcy poruszeni apelem przekazali na cel budowy ośrodka dla niepełnosprawnych absolwentów już ponad 1,5 mln zł. To zarówno „wdowi grosz” z różnych miejsc kraju i zagranicy, jak również duże wpłaty. Wszystkie łączy jedno – chęć pomocy dzieciom, które po zakończeniu kilkunastoletniej nauki w ośrodku w Mocarzewie muszą opuścić bezpieczne i znajome miejsce. Gdzie pójdą? Rodzice mają coraz mniej sił, a domy pomocy społecznej niechętnie przyjmują osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Prawo jest tak bezlitośnie skonstruowane, że nasi Mocarze mogą przebywać w naszych placówkach (szkole specjalnej, ośrodku wychowawczym) tylko do ukończenia nauki (najpóźniej do 25 roku życia) – dodaje s. Benedykta Pogorzelska, dyrektor placówki.

Koszt wybudowania i wyposażenia Domu Mocarzy to 18 milionów złotych. Obecny, pierwszy etap prac budowlanych to prace przy fundamentach, powinien zakończyć się w grudniu. Co potem? Wszystko zależy od hojności Darczyńców i ich otwartości na potrzeby naszych dzieci – dodaje s. Elwira, mamy już 30% kolejnego etapu – czyli ścian wszystkich trzech pięter.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego:
• 13.00 – Msza Święta w kaplicy przy ośrodku – Mocarzewo 13, gmina Sanniki
• 14.15 – uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego i jego wmurowanie w Dom Mocarzy
• 14.45 – występ Mocarzy i część artystyczna
• 15.30 – poczęstunek