O Akcji

Mocarze potrzebują domu. Jesteśmy zmartwychwstankami – siostrami zakonnymi i codziennie pomagamy naszym Mocarzom zmagać się z wielkimi wyzwaniami, takimi jak mycie, jedzenie, poruszanie się, nauka, czy współpraca z innymi Mocarzami.

Kim są Mocarze? To 80 naszych niepełnosprawnych podopiecznych, którymi zajmujemy się w naszym ośrodku w Mocarzewie.

Dlaczego Mocarze? Codziennie na nich patrzymy, będąc pod wrażeniem tego, jak z pogodą ducha, uśmiechem, drobnymi gestem pokazują nam, że ciało może być czasem słabe, z niedoskonałościami. Ich duch jest wiecznie żywy, zdolny przełamywać ograniczenia ciała w komunikacji, trosce o innych, zarażając optymizmem.

Każdy z naszych Mocarzy ma swoją moc – czuły uśmiech, gest dobroci, słowo, które trafia w najgłębszą potrzebę. I codziennie czujemy się tak, jakby to oni, nasi Mocarze opiekowali się nami.

WYZWANIE

Prawo jest tak bezlitośnie skonstruowane, że nasi Mocarze mogą przebywać w naszych placówkach (szkole specjalnej, ośrodku wychowawczym) tylko do ukończenia nauki (najpóźniej do 25 roku życia).

Potem musimy ich odesłać do domów. Ich wejście w dorosłość, to jest ból, który przebija nasze serca. Chciałybyśmy ich u nas zatrzymać na zawsze. Bo nasi Mocarze są z nami przez kilkanaście lat. A często zdarza się, że nie mają gdzie pójść – rodzice już nie żyją, albo są tak schorowani, że nie mogą się nimi zająć. Nasi Mocarze są osobami z niepełnosprawnościami, dlatego potrzebują miejsc specjalnie przystosowanych do ich potrzeb, najczęściej poza zasięgiem możliwości bliższej i dalszej rodziny.

Jedynym rozwiązaniem dla nich jest dom opieki społecznej, obcy, nieznany, do którego adaptacja może trwać kilka lat. A może się po prostu nie udać. I widzimy to cierpienie w ich oczach, gdy ich odwiedzamy.

Dlatego, porwałyśmy się na szalone dzieło. Szalone, bo tak po ludzku niemożliwe do zrealizowania. Postanowiłyśmy wybudować Dom Mocarzy – miejsce, które będzie spełnieniem marzeń naszych Mocarzy. Dom, w którym będą mogli zamieszkać po zakończeniu okresu nauki. Dom w miejscu, które znają, w którym czują się dobrze. I tam będą mogli żyć, mieszkać, rozwijać się według potrzeb, które znamy.

Dzieło jest szalone, ponieważ koszt budowy Domu Mocarzy to 18 milionów złotych. Kwota, którą ciężko nam sobie wyobrazić, co dopiero mieć na koncie. Jednak wierzymy, że moc naszych Mocarzy, ich potrzeby i dobro poruszą tysiące ludzkich serc i także dzięki Twojemu wsparciu uda nam się zebrać potrzebną kwotę.

Wierzymy, że Bóg nam to ułatwi, skoro powiedział, że „aniołom swoim dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach”. Wierzymy, że takim aniołem będziesz i Ty.

Nasi aniołowie pomogli nam zakończyć I etap zbiórki (projekt i fundamenty), II etap (budowa parteru i 1 piętra), na III etap: 2 i 3 piętro, dach, instalację elektryczna i okna otrzymaliśmy dofinansowanie Rady Ministrów na projekt budowy budynku pożytku publicznego. Za nami zbiórka na IV etap – tynki wewnętrzne i V – ocieplenie i tynki zewnętrzne, VI – ocieplenie poddasza, a także główne łącze wodociągowe, VII etap – system ogrzewania podposadzkowego, VIII etap – kanalizacja deszczowa i sanitarna. Zakończyliśmy też IX etap – prace przy wentylacji i okablowaniu monitoringu i nagłośnienia, a także X etap – prace związane z infrastrukturą zewnętrzną i XI etap – oczyszczalnia ścieków wraz z pompownią, separatorem i zbiornikiem rozsączającym. Zakończyłyśmy także etap XII – stolarkę aluminiową, część łazienek i szatni. XIII etap to okładziny ścienne w korytarzach i kuchni, a XIV pokrył koszty zbiornika retencyjnego i przepompowni, a XV etap zapewnił oświetlenie i sufity podwieszane. XVI etap pozwolił sfinansować trzy klatki schodowe i pokój terapeutyczny.

XVII etap zapewnił wykonanie docelowego zasilania elektrycznego. 

Przed nami jeszcze wiele pracy!

Dlatego, jeżeli chcesz zostać częścią tego naszego szalonego planu, to prosimy wesprzyj naszą zbiórkę:

Na co zbieramy w XVIII etapie?

Wykonanie wejścia głównego wraz z podjazdem i zadaszeniem oraz wykonanie małej architektury zewnętrznej: wejścia i podjazdy boczne, schody boczne, taras, ławki, altanki.


Koszt: 500.000 zł

 

ORGANIZATOR

Fundacja Bogaci Miłosierdziem

CEL AKCJI

Budowa Domu Mocarzy.

KWOTA DO UZBIERANIA

18.000.000 zł

CHCESZ POMÓC?

Wesprzyj naszą akcję i dołącz do grona Darczyńców.

Wesprzyj